Asgardia currency

Dear User of asgardia.space!

We could not recognize you, sorry :( This voting is only for Residents of Asgardia. Please Log in or Sign up, and accept the Constitution if you want to become a Resident of Asgardia.

Accept the Constitution

Currencies contest

Your opinion is very important to determine and analyze the possible system of Solar conversion in open currency markets and its ratio to the main fully convertible currencies chosen by Asgardians for this purpose.

Voteloader
Apr 23, 02 / Apr 17, 18 20:06 UTC

Dış Uzay Anlaşması, 1960’lardaki soğuk savaş’ın etkisi ile yapılmıştır. ABD ile SSCB arasındaki uzay yarışı, dış uzayda mülkiyet yarışına dönüşmesin diye bu anlaşma imzalanmıştır.

Ancak bu anlaşma ve diğerlerine karşın, Uzay Hukuku bugüne dek tam olarak olgunlaşmış değildir. Uzaydaki faaliyetlerin hangileri yasal, hangileri yasadışı belli değildir. Bir devletin uzay faaliyetleri nedeniyle, mevcut anlaşmaları ihlal etmesi durumunda karşılaşacağı yaptırımlar bilinmiyor. Yaptırımları uygulayacak kurumlar belirsizdir. Bu nedenle 20. yüzyıl koşullarına göre oluşturulan Dış Uzay Anlaşması’nın, 21. Yüzyıl koşullarına göre güncellenmesini önermemizin tam sırasıdır;

  • * Dünyada bulunan hiçbir kişi, resmi kurum, ticari şirket ve devlet DIŞ UZAYA SAHİP OLAMAZ (Asgardia, dünya üzerinde bir kişi, resmi kurum, ticari şirket veya devlet değildir),
  • * Dış uzay yalnızca BARIŞÇIL VE EŞİTLİK İLKESİYLE kullanılabilir (Asgardia’nın amaçlarından biri uzayın barışçıl kullanılması),
  • * Dış uzay ASKERİ AMAÇLA kullanılamaz (Asgardia askeri amaç gütmüyor).
    Yukarıdaki eylemlerin yönü dünyadan uzaya doğrudur. Eğer dünya dışından (İnsan, Uzaylı, ET vb. ne tür olursa olsun) olan bir grup gelip, askeri olmayan ve barışçıl amaçla Yörünge’de bir ülke kurmak isterse, hangi yasaya dayanarak engelleyebilirsiniz ? Dış Uzay Anlaşması onları kapsar mı ? BM’ce tanınmaları gerekir mi ?
    Bu açıdan bakılırsa Dünya Yörüngesi’nde bir devlet kurulabilir gözüküyor. Diğer yandan, Asgardia’nın güncelleştirme girişimini yapabilmesi için, Hükümete yetki veren bir yasa önerisini Meclis’e sunmak isterim.